32 staart. De gevangen visschen worden dadelijk geschubt, de schubben zorgvuldig schoon gemaakt, in potten gedaan en, na het ondergaan eener bewerking, die geheim wordt gehouden, naar Coblentz en van daar naar Parijs gezonden. De geschubde visch wordt ver volgens verkocht gewoonlijk tegen S cents de honderd stuks. De uitkomsten van deze visscherij zijn verschil lend naar gelang van waterstand en weder; bij zonne schijn het voordeeligst, vooral wanneer de waterstand laag is. Hoeveel de gemiddelde vangst bedraagt, kan niet worden opgegeven. Maar voor dat er een <s. is verzameld, moeten eenige duizende alters hunne schub ben leveren. De man, die dezen nieuwen tak van nijverheid hier invoerde, is voor ruim één jaar over leden. Zijn gezin zet echter zijn bedrijf voort en heeft daarin een tamelijk bestaan, ofschoon de schubben niet zoo veel gelden als vroeger. Wij houden het er voor, dat verscheidene personen daarin alhier een bestaan zouden kunnen vindenwan neer zij tot de kennis konden geraken van al wat er toe behoort en niet algemeen bekend is. Het toezigt op de Jagt- en Visscherij is voldoende. Schadelijk gedierte wordt weinig gedood: in 1854 zijn 5 bunsings vertoond en aan premiën is uitbetaald f 1,50. HOOFDSTUK XIV. Het fabriekwezen heeft alhier weinig omvang. Eene stoommachine bestaat alhier niet. De in1 vorige ver slagen vermelde fabrieken zullen in dit jaar worden vermeerderd met eene Cacao- en Chemicaliën-fabriek gedreven wordende door water, welke de Heeren Nuij C°. in den vroegeren Stads volmolen oprigten. Wenschende aan de ontvangen uitnoodiging te vol- 33 doen, om in het jaarlijksch verslag te vermelden de soort van fabrieken met de opgaaf van het getal ar beiders, zoo mogelijk van elk geslacht en van de vol wassenen en kinderen daarin werkzaam, afzonderlijk, als ook van de nieuw ingevoerde werktuigen en ver beteringen, gepaard met eene korte opgaaf van den toestand van elke soort van fabrieken, alsmede van het maximum en minimum der loonen, zoo hebben wij de Heeren Fabrikanten verzochtons dienaan gaande inlichtingen te verstrekken, waaraan niet allen hebben voldaan. Noch uit de ingewonnen antwoorden, noch van el ders is het ons gebleken, dat door de fabriekanten alhier nieuwe werktuigen zijn uitgevonden of verbete ringen ingevoerd; over debiet echter wordt niet ge klaagd en wij rekenen, dat zij wel vooreerst werk zaam zullen blijven zonder de aanwending van nieuwe uitvindingen. De ingekomen opgaven komen op het volgende neer. Op de Steenfabriek van den Heer Coenen zijn werk zaam 28 werklieden als: 8 volwassen mannen gedurende het geheele jaar, per week gemiddeld verdienende f 3,50 tot f 6.; 8 vol wassen vrouwendie slechts vijf zomer-maanden wer ken en gemiddeld verdienen van f 4. tot f 7. per week. 4 Vrouwenwerkende insgelijks slechts 5 zomermaan den en verdienende gemiddeld f 2,70 per week. 6 Jongens, werkende de 5 zomermaanden, verdie nende gemiddeld per week f 2,40 tot f 3. 2 Kinderen, werkende de 5 zomermaanden en ver dienende gemiddeld f 1,20. Op de steenfabriek van den Heer Hasselo waren werkzaam 43 mannelijke en 5 vrouwelijke arbeiders waaronder 4 Mannelijke en 1 vrouwelijke beneden de 10 jaar, 3 Ambacht en I^abrii-k-Vijvcrliciil.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1854 | | pagina 17