26 hiertegen geene overwegende bezwaren mogen geacht worden te bestaan. Het getal opgenomen kinderen in dat huis is thans geklommen tot 17. In het Burger-Weeshuis is het getal opgenomen kin deren geklommen tot elf. De ringmuur om den tuin van het huis is geheel nieuw opgebouwd. De financiëele toestand van dit huis is zeer gunstig en zou eene meer ruime opname van kinderen toelaten, waarvoor ook overvloedige localiteit bestaat. De Commissie, voor deze aangelegenheid be noemd, heeft nog geen rapport uitgebragt. Het Bestuur van het Bornhof heeft in 1854 door het afbreken van oude woningen, weder eenige verbeterin gen aangebragt aan woningen van de opgenomen oude lieden. Om de duurte der eerste levensbehoeften heeft men echter aan de cultuur van heidegronden weinig kunnen besteden. Ten aanzien der belangrijkheid van het Oude en Nieuwe Gasthuis wordt verwezen tot hetgeen staat vermeld in het hoofdstuk Medische Politie, met bijvoeging dat met Gedeputeerde Staten, onder lioogere goedkeuring, thans het noodige contract is geslotenom over het loopende jaar nog een tiental behoeftige lijders uit Gelderland in het Krankzinnigen-gesticht op te nemen. De Stads Bewaarschool en de Naai- en Breischool wor den bij voortduring als hoogst nuttige inrigtingen op prijs gesteld. De werkverschaffing door den fabrikant J. W. van den Bovenkamp bleef op vroegeren voet. De Protestantsche Inrigting van Weldadigheid, waar voor thans de Diaconie een locaal heeft gebouwd en in- gerigt, werkte bij voortduring zeer heilzaam op den toestand van den behoeftigen stand, zoo ook in het be gin van 1854 de R. C. Werk-inrigtingwelke bij gebrek 27 aan localiteit, daarna niet weder heeft doen werken. Door de Hervormde en R. C. Diaconiën is in den afgeloopen winter, ten gevolge van bijzondere inzame lingen, voedzame soep aan behoeftigen verstrekt, het welk gunstig heeft gewerkt. De Bank van Leeningdie alhier verpacht is werkte geregeld en gaf tot geenerhande klagten aanleiding. De pachter betaalt f 60 voor pacht. Het Zieken- en Begrafenis-fonds houdt zich goed staande, alsook de Spaarbank. In de Spaarkas bedroeg over het laatste boekjaar het getal inleggers 108, door wie gezamenlijk werd gestort f 1057,743. Aan de inleggers werd verstrekt: 74674 turven a f 4,10 per duizend. 37'/2 mud gruis h f 1,30 per mud. 194% Ned. Pond Yet h f 0,70 per pond. HOOFDSTUK XI. De Politie en openbare veiligheid is in het vorige jaar, zonder dat bijzondere maatregelen van voorzorg noodzakelijk waren, gehandhaafd. Ten aanzien der werkzaamheid van de Policie ge draagt men zich tot de volgende: Ue!ii('Ciiie-5"<ililie. Openbare Veiligheid.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1854 | | pagina 14