e. 17 Mannelijke boven de 20 jaar, wekelijks per hoofd ontvangen hebbende van 6.- tot 9. In den Wateroliemolen van den Heer J. A. Reesink is werkzaam een knecht, ontvangende ƒ4,50 per week. In den Wind-olie- en cementmolen van de Heeren van der Linden en Comp. zijn werkzaam vijf volwassene knechts welke van 3 tot 6. per week genieten. Op den Zaagmolen van den Heer G. J. Wijers is een meesterknecht, die behalve zijn honorarium met zijn gezin vrije woning geniet. Het personeel der arbeiders aldaar is dan meerder, dan minder, naarmate zich werkzaamheden voordoenwordende zij betaald met 3.tot 5.per week, naar gelang van hunne bekwaamheden. In de zeepfabriek van den Heer D. Albers zijn werkzaam drie knechtsbedragende hun weekloon 4.3,75 en 2. In de Distilleerderij ten name van de firma Mispelblom en Comp. zijn werkzaamtwee arbeiders a 3,50 per week als minimum, zijnde het maximum een schaalloon, in ver houding staande tot buitengewoon werk, en een jongen of onvolwassene. In de Azijnfabriekstaande ten name van den Heer C. Mispelblom Beijer is werkzaam een arbeider ad 3,50 per week. In de Snelweverij van Tafelgoed, Linnen en Calicot van den Heer F. B. Hemmelder alhier zijn werkzaam tien vol wassene mannen, verdienende van ƒ2.tot 3,50 per week, eene vrouw verdienende ƒ1.a 1,25 per week, en ze ventien jongens en een meisje van 12 tot 18 jaren, verdie nende van 0,75 tot 1,75 per week. Acht werken er in de fabriek en de overigen aan huis. HOOFDSTUK XV. Er zijn in 1853 langs deze stad den IJssel opgevaren 1327 schepen en afgevaren 1413 schepen, terwijl aan den wal, voor deze stad, hebben aangelegd 830 schepen. Voorbij deze Stad zijn den IJssel afgezakt, naar elders bestemd, 19 houtvlotten, metende volgens opgaaf der ka piteins 172700 vierkante voeten. De voor den Houthandel te Zutphen bestemde houtvlot ten beliepen een getal van 8, metende volgens gelijksoor tige opgave 44220 vierkante voeten. Per as en langs den Berkel wordt echter ook zeer veel kant- en ander hout aangevoerd. Gedurende het jaar 1853 zijn 102 particuliere schepen, metende te zamen 5504 tonnenvan hier naar elders met kanthout bevracht. Met de Stoombooten en Veerschepen werd voorts veel hout verzonden en ontvangen. Alhier hebben in het afgeloopen jaar 46 schepen, bela den met bouw- en timmerhout, te zamen metende 2503 tonnen, gelost. Op de zaagmolens en den houtwal heerschte gedurende het geheele jaar 1853 veel bedrijvigheid en wij rekenen dat de houthandel een voordeelig jaar heeft gehad en dat die zoo belangrijke tak van den handel te Zutphen niet vermindert Zeer aanzienlijk is alhier ook de handel in papier en des- zelfs grondstoffen. De Papierfabrieken in Laag-Soeren en Loencn werken bijna geheeldie te VelpRoozendaalEer beek, Apeldoorn en Vaassen gedeeltelijk voor Zutphensche Handelaren. In 1853 zijn door de Rijn- en IJssel-stoom- boot-Maatschappij 101,550 s papier uit Duitschland te Zut phen aangevoerd. De verzending herwaarts uit Limburg en Belgie van machinaal-papier is ook aanzienlijkterwijl de aan voer van Lompen uit Holland en van elders wordt geschat op minsten één milioen Het Reglement op den IJk der Botervaten schijnt betere uitkomsten te beloven, althans in 1853 zijn volgens hetzelve gekeurd en gebrand: Handel en Scheepvaart.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1853 | | pagina 14