22 gezegd de open manege, eene gazfabriek op te rigten of te doen oprigten. Volgens de ontvangen dispositie zou dit echter niet kun nen worden toegestaan dan onder zeer bezwarende voor waarden, weshalve de vroeger bestaan hebbende Commissie is verzocht geworden naar een ander terrein uit te zien. De Commissie meende zoodanig terrein gevonden te hebben in de open plaats achter de vroegere kaserne in de Water straat, aan de binnenhaven, maar de Raad heeft zich met hare voordragt niet vereenigd, weshalve de zaak is gesteld in handen eener nieuwe Commissie. De stad wordt dus bij voortduring met olie verlicht, het welk geen bezwaar oplevert. Deze Gemeene bezit geen huis van bewaring. In voorko mend geval worden de veroordeelden wegens policie-over- tredingen opgenomen in het huis van arrest hier ter stede, en zulks overeenkomstig de bestaande verordeningen. De ge vangenen worden daarin goed behandeld. HOOFDSTUK XII. De Landbouw verkeert alhier in bloeijenden staat en wekt de algemeene belangstelling op. De koop en huurwaarde van landerijen houdt zich zeer goed staande. De afdeeling Zutphen der Geldcrsche Maatschappij van Landbouw telt te dezer stede een tamelijk getal leden. Het getal beteelde Bunders bedraagt 226. De zoogenaamde aardappel-ziektewelke in het afgeloopen jaar het meest zich heeft doen gevoelen op lage en beste gronden, heeft weder de opbrengst van den oogst veel ver minderd. Niet te min worden er volstrekt niet minder, maar eerder meer aardappelen uitgepoot. Deze vrucht maakt 23 dan ook het hoofdgewas in deze gemeente uit, vervolgens rogge en tarwe. De tweede gewassen zijn vooral knollen en knolraap. De laatstgenoemden worden veel geteeld na vroege aardappelen koolzaad en rogge, de eerste na meer late aardappelen, rogge en tarwe. Men rekent, dat in deze gemeente zijn gewonnen Aardap pelen 514 lasten; Rogge 27 lasten; Tarwe 18 Lasten. De warmoezeniers en tuinlieden voorzien de ingezetenen op de weekmarkten en ook bij rondbrenging langs de hui zen van vroege en late groenten. De lieden van voormeld bedrijf vleijen zichdat zij daar aan nog eene belangrijke uitbreiding zullen kunnen geven, wanneer alhier weder Cavallerie garnizoen zal houden en er daardoor ruimer gelegenheid zal bestaan om paardenmest te koopen. Naar naburige plaatsen worden van hier ook groenten vervoerd. De staat van den Veestapel was op het einde van het voorgaande jaar als volgt: paarden 289, waaronder 128 ruinen, 153 merriën en 8 veulens; runderen 691, waaron der 7 stieren, 613 koeijcn en 71 kalveren, voorts 26 ezels 47 schapen, 40 varkens, 9 bokken, 120 geiten. HOOFDSTUK XIII. Verveeningen bestaan alhier niet; wild wordt weinig aan getroffen: in het begin van het afgeloopen jaar hielden zich echter op de opene wateren in deze gemeente vele eendvo gels op, welke toen in groote menigte zijn geschoten. Het waren meestal inlandsche soorten, namelijk de wilde eend (Anas Boschas) en de Wintertaling [Anas Cracca)doch ook eenige meer zeldzaam voorkomende soorten zijn geschoten, als de Smient (Anas Penelope.)de Pijlstaart (Anas Acuta) de Landbouw. Veiveening Jagt en VisMcherij.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1853 | | pagina 12