16 Het gebouw voldoet bij voortduring zeer goed. Het alhier bestaande Departement Zutphender Maat schappij tot Nut van 't Algemeen heeft te dezer stede on derscheidene nuttige inrigtingen opgerigtals in de eerste plaats eene school voor hand en bouwkundig teekenen waaraan twee onderwijzers zijn verbondenals een voor de handteekenkunst en een voor de bouwkunstwelke den meesten lof verdienen. Wijders bestaat door de zorg van voormelde maatschappij alhier eene openbare leesbibliotheek eene volkszangschool eene spaarbank en een zieken- en begrafenisfonds. Het genootschapter beoefening van natuurkundige weten schappen geniet al eveneens zeer veel belangstelling als ook het muziekcollegiede liedertafel, gezegd de Wega de zangschool van gegoeden in het vorige jaar insgelijks van stadswege een geschikt locaal verkregen hebbendehet bouw kunstig genootschap de geneeskundige kring en de loge van vrijmetselaren Karei van Zweden genaamd. HOOFDSTUK X. Armwezen. Tot regt verstand der cijfers aanduidende het geheele getal bedeeldenzoo als dit steeds jaarlijksvolgens de daar voor beslaande tabellenmoet worden opgegeven en zoo als die ook in het verslag van Burgemeester en Welhouderen aan den Raad over 1851 bid. 16 zijn gevolgd, dient men vooral daarop acht te geven dat in die geheele- of eind cijfers dezelfde personen meer dan eens soms wel drie malen voorkomen. In het zoo even vermeld verslag wierd het getal bedeelden (behalve de R. C. welke geene opgave hebben ingezonden) opgegeven te bestaan uit 947. Daar onder waren begrepen 243 personendie eene preuving (eenig brood en boter) van een der vier aanwezige broeder schappen genoten. Er zijn niet alleen eenige personen welke in het bezit zijn van meer dan ééne preuvingmaar er zijn ook onder deze diaconie bedeelden. Het eind-cijfer der bedeelden zou dus moeten verminderd worden met zoo- danig getal personenals welke uit meer dan eene kas voordeel of ondersteuning blijken te trekken. Daarenboven zijn de eigenlijke diaconiebedeelden in voormeld getal van 947 begrepenverdeeld in twee categoriende eene be vattende degenen welke onafgebroken bedeeld zijn gewor- 17 den bedragende 65 en in die welke eens of meermalen bedeeld zijn geweest, bedragende 191 personen. Het spreekt van zelfs dat de behoefte van beide categorien niet gelijk kan worden gesteld en dat zelfs eene tijdelijke be deeling niet zelden strekt om later werkelijke armoede en dus de noodzakelijkheid tot voortdurende bedeeling te voor komen. Dit voor oogen houdende zal het getal van 935 bedeelden over het afgeloopen jaar insgelijks niet op zich zelve tot maatstaf der bedeeling kunnen genomen worden. Daarin zijn begrepen 438 onafgebroken 272 tijdelijk be deelden en diewelke van de vier broederschappen de 225 door deze verstrekte preuvingen ontvangen\vanneer hierbij gevoegd wordt een getal van 90 onafgebroken be. deelden der R. C. diaconie en 20 die het slechts tijdelijk zijn, naar raming van de jaren 1848 1849 en 1850, over welke het R. C. diaconiebestuur de van hetzelve verlangde opgaven heeft ingezonden zou het getal der onafgebroken diaconiebedeelden voor deze gemeente klim men tot 528, Diewelke preuvingen genieten tot op teruggebragt om dat eenige reeds onder de diaconiebe deelden begrepen zijn anderen twee preuvingen trekken en ook sommigen niet tot de behoeftigen behooren zou aan deze diaconiebedeelden moeten toegevoegd worden een getal van 150 personen welke een geheel van 678 onaf gebroken bedeelden zou uitmaken. Die slechts eens of meermalen bedeeld zijn geworden beloopen niet boven de 292. En wanneer nuten einde een enkelen maatstaf van berekening te verkrijgen de van deze tijdelijke bedeelden bij de onafgebroken bedeelden wordt getrokken stijgt het getal van deze tot 824 het welk op eene bevolking van 12260 zielen uitmaakt het 14£ deel derzelve. De personen welke in de werkinrig- tingen arbeiden, kunnen tot vermeerdering van het getal be deelden niet in aanmerking komen omdatvoor zoo ver zij bedeeld zijn zij reeds in de bovenstaande opgave zijn begrepenen voor zoo ver zij alleen loon voor hunnen arbeid genietenzij tot die categorie van menschen behoo ren welke juist door tijdige werkverschaffing worden te gemoet gekomen ten einde niet tot armoede te vervallen. Worden deze en soortgelijke onderscheidingen niet in acht genomen zoo zou men tot geheel verkeerde bereke-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1852 | | pagina 9