10 Transport 9891.38s De uitgaven vermoedelijk voor deze posten zoo mede voor achterstand over 1850 en wegens voorschotten ten behoeve van het rijk en van andere gemeenten nog te doen kunnen bedragen1376.57 Totaal f 11268.455 Behalve de douceuren en gratificatiënhierboven ter som van f 1728.87 opgegeven, en die zijn toegelegd aan zeven gewezen ambtenaren of bedienden of hunne weduweneen waarnemend luitenant kwartiermeester, een kapelmeester en vier muzijkanten bij de schutterij een onderwijzer in de Hoven, een Israëlitisch onderwijzer, een veearts, drie zaad meters en een waarnemend plaatsmajoorzoo mede aan den controleurden ontvanger en de gezamenlijke commiesen van 'sRijks belastingen te dezer stede, wordt alnog vrije woning toegekend aan vijf gewezen portiers. Gemeente gebouwen, hosten van onderhoud» Aan deze zijn voor de dienst van 1852 besteed voor verbeteringen de som vanf 9765.72 en voor aanbouwNihil. "Van de hier genoemde som ad f 9765.72 is voor een be drag van f 5631.54 aangewend tot inrigting van localen voor het gymnasium en de bewaarschool van behoeftige kin deren. Hoewel deze werken reeds in 1851 waren verrigt, zijn echter die uitgaven overeenkomstig de daartoe ver leende autorisatie verevend op de dienst van 1852. Over het dienstjaar 1853 hetwelk nog zoo kort is loo- pendevalt weinig te zeggen alleen kan hiervan worden opgegeven dat het aantal ambtenaren en bedienden nog ge lijk is aan dat over de dienst van 1852en dat voor gewo ne en buitengewone ontvangsten tot en met de maand Maart, is ingekomen eene som van f 1798.50s Terwijl voor die dienst over hetzelfde tijdvak aanvankelijk is betaald wegens grondbelasting, jaar tractementen enz11957.73s Bij gevolg meer uitgegeven dan ontvangen f 10159.23 HOOFDSTUK V. Gemeente eigendommen, werken en inrigtingen. De gemeente gebouwen zijn in voldoende staat van on derhoud. 11 De aanzienlijke gronden van de gemeente worden over eenkomstig de voorwaarden van verpachting goed behan deld en uit de opbrengst der pachten wordt voor een ruim bedrag voorzien in de uitgaven der gemeente. Yele inge zetenen van deze alsmede van naburige gemeenten vinden voor het geheel of gedeeltelijk hun bestaan als pachters of bruikers van stads gronden. De straten en pleinen zijn in voldoende staat. Overeen komstig het bepaalde bij het vatsstellen der gemeentelijke begrooting voor 1852, is, bij vernieuwing, niet meer ge bruik gemaakt van veldkeijen maar van vlakke Braband- sche keijen waarmede de straat van de Marschpoort tot aan het begin der markt in 1852 tot algemeene voldoening, is gelegd. Buitendien is het grootste gedeelte der stads ka de langs den IJssel in gemeld jaar bestraat met Braband- sche keijen afkomstig uit den straatweg op Apeldoorn van af de herberg de Wijnberg tot aan de touwslagerij van G. v. d.Worp, alwaar die keijen ten gevolge der gunstige beschikking van de Hooge regering, voor stadsrekening zijn vervangen door eene gewone bestrating met klinkersteenen. De nieuwe straat over het plein de Wanne is insgelijks in 1852 gelegd en wel met veldkeijen herkomstig uit de opgebroken bestrating van de Marschpoort tot aan het begin der markt. De wegen en voetpaden in deze gemeente zijn in vol doenden staat en aan opzigt ontbreekt het niet. De middelen van waterkeering zijn voldoende en hebben in het afgeloopen jaar niets geleden. Voor zoo ver aan de lijnpaden sluizen duikers bruggen veeren en overvaar ten herstellingen noodig waren zijn die in tijds geschied. In het vorige jaar is de aandacht van den Stedelijken Raad meer bepaald gevestigd geweest op een ontwerp tot verkrijging van eene haven buiten de vischpoort alhier met laad- los- en legplaatsenhetwelk zich vooral om de min dere kosten aanbeveelt. Alvorens echter over de uitvoering te beraadslagenis besloten omtrent het gemelde ontwerp het gevoelen in te winnen van den Heer Ingenieur van den waterstaat Rose. HOOFDSTUK VI. Medische policie* De algemeene gezondheidstoestand der ingezetenen over

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1852 | | pagina 6